Озеленяването на двора е много важна част от създаването на обща уютна и хармонична атмосфера. Трябва да се има предвид, че ландшафтният дизайн е поредица от последователни дейности, насочени към подобряване на имота. Ако дворът ни се намира в къща, която ще използваме само през уикенда , то основната му цел ще бъде да се превърне в кътче за отдих. Първото и най-важно условие е да се определи стила. За да се създаде дори и най-малката пейзажна композиция, е необходим проект. Той помага за компетентно и красиво разполагане на прилежащата територия към къщата. Ще ви помогне да разкриете пластичността на релефа, да подчертаете отварящите се красиви гледки и да скриете нежелани обекти. В процеса на проектиране е важно да се поддържа баланс между красотата и ползите от ландшафта.
Ето и някой правила: Независимо от големината на парцела, по-добре е да се откажете от строителството на големи масивни постройки, които могат да засенчат целия двор. Препоръчително е да се редуват ниски и по-високи композиции. За предпочитане са храсти, подходящи за двор, както и растителни видове, които не изискват много грижи. Те просто ще допълват къта и ще го изпълват със зеленина.
Оградата може да бъде от метал, камък, тухли, ковано желязо, бетон, дърво. Всеки материал има предимства и недостатъци, изборът зависи от стила на градината и нейната функционалност, финансите и личните предпочитания на собствениците. Чудесна алтернатива е ограда под формата на мрежа-рабица, покрай която да се засадят увивни растения. По цялата територия на двора, трябва да се отделят -градина, площадка за отдих и забавление на децата, барбекю, беседка и други кътчета по възможност с декоративни огради.
Те могат да се направят от всеки подходящ материал. Важно е, да се вливат в цялостната дизайнерска концепция. Препоръчително е в двора да няма много високи дървета, заради богатата коренова система и красива корона, която формира сянка и възпрепятства реализацията на дизайнерските композиции. Ниските могат да бъдат засадени по групи.
Все по-голяма популярност придобиват водните конфигурации, които могат да бъдат като естетически детайл или практично решение. Изкуствени водни композиции за градината могат да бъдат фонтани, водни мелници, рекички или потоци и водопади. Те могат да бъдат направени както от обикновени речни камъни така и от камъни закупени от магазина. Оформлението на композициите зависи изцяло от стила и вкуса на стопанина.
Важен компонент от цялостното оформление са пътеките в градината и тяхното местонахождение така, че да имате лесен и удобен достъп до всяка точка на градината, където това е необходимо. След като изберете място помислете за настилката. Тя трябва да издържа на сериозни натоварвания, да бъде устойчива на износване, както и на слънце, студ, сняг, вода и температурни колебания. Пътеките могат да бъдат решени с камъни, плочи, геотекстилно платно, чакъл, камъчета и други. В процеса на зониране на обекта, е добре да се избегне праволинейност.
Така ще си добавите естетика и естественост на пейзажа. В допълнение, трябва да се направи диаграма на осветлението и окабеляването. Дизайна на осветителните тела трябва да бъде съобразен със стилното решение в градината и двора. Създаването на привлекателен и красив вид на къщата и двора в комбинация с комфорт и функционалност на съществуващите в него сгради е основната цел на ландшафтно изкуство.